Питання Порядку денного: про нещасні випадки з людьми на воді (льоду) у зимовий період 2018-2019 років.

Шановні колеги!

Одним з основних нормативно-правових документів який визначає обов’язкові заходи безпеки на воді і льоду є Наказ Міністерства внутрішніх справ України «Про затвердження Правила охорони життя людей на водних об’єктах України» від 10 квітня 2017 року № 301 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04 травня 2017 року за № 566/30434 (далі – Наказ).

Відповідно до даних оперативної чергової служби ДСНС України та аналізу проведеному ГО «УКРРЯТВОД», у 2018р на водних об’єктах загинуло 1258 осіб з яких – 105 діти. З початку 2019 року станом на 10 лютого загинуло 30 осіб.

В порівнянні з 2017 роком статистичні дані мають такий вигляд: у 2017р на водних об’єктах загинуло – 1282 особи з яких – 98 діти у т.ч. 128/10 осіб у зимовий період.

Таким чином щорічно вода і лід забирає понад тисячу двісті людських життів і особливо прикро, що у цьому списку дуже багато дітей.

Причинами загибелі людей на воді і льоду є:

- порушення вимог правил поведінки на воді (льоду) – 14%, нещасні випадки – 10%, перебування у нетверезому стані – 3%, під час вилову риби – 8%, порушення правил користування плавзасобами – 8%, пляж- 7%, невідомі обставини – 50%.

 

ВИТЯГ З НАКАЗУ ПРО ЗАХОДИ БЕЗПЕКИ НА ЛЬОДУ

 1. У зимовий період місцеві засоби масової інформації мають надавати інформацію про товщину та міцність льоду на місцевих водоймах і попереджати про його ослаблення під час відлиг чи танення льоду (особливо в районах промислової та аматорської підлідної риболовлі та льодових переправ).
 2. Під час руху по льоду варто звертати увагу на його поверхню, обходити небезпечні місця та ділянки, покриті товстим шаром снігу. Особливо обережними слід бути в місцях зі швидкою течією, джерелами, струмками та теплими стічними водами промислових підприємств, що впадають у водний об'єкт, з кущами і травою, що виступають над поверхнею.
 3. Перш ніж ступити на лід, дізнайтеся про товщину льоду на водному об'єкті. У різних місцях річок і озер товщина льоду може бути різною. У гирлах річок і притоках міцність льоду послаблюється течією. Морський лід набагато слабший за прісноводний. Міцність льоду можна частково визначити візуально.
 1. На водних об'єктах безпечним вважається лід при температурі повітря нижче 0° C. Для одного пішохода - синюватого або зеленуватого відтінку, завтовшки не менше 5 - 7 см (лід блакитного кольору найміцніший, білого - міцність удвічі менша, сірий колір свідчить про присутність води у товщі льоду);
 • для групи людей (масові переправи пішки) - завтовшки не менше 15 см (дистанція 5 м у колоні по 4 особи);
 • при масовому катанні на ковзанах - завтовшки не менше 25 см;
 • для переправи вантажного автомобіля вагою 15 т - завтовшки не менше 35 - 43 см (дистанція в колоні не менше 35 м);
 • для гусеничного трактора, тягача вагою 20 т - завтовшки не менше 40 - 60 см (дистанція в колоні не менше 30 м).
 1. При переході через замерзлий водний об'єкт необхідно користуватися обладнаними льодовими переправами або прокладеними стежками. У разі їх відсутності необхідно переконатися в міцності льоду за допомогою плішні. Якщо лід недостатньо міцний, потрібно припинити рух і повертатися своїми слідами назад, роблячи перші кроки, не відриваючи ноги від поверхні льоду (ковзаючи). Забороняється перевіряти міцність льоду ударами ніг.
 1. При масовому переході водного об'єкта пішки по льоду необхідно йти один за одним на відстані 5 - 6 м та бути готовим надати необхідну допомогу людині, яка йде попереду.
 2. Користуватися майданчиками, обладнаними на водних об'єктах для катання на ковзанах, дозволяється лише після ретельної перевірки міцності льоду. Товщина льоду повинна бути не менше 12 см, а під час масового катання - не менше 25 сантиметрів.
 3. У разі переходу водного об'єкта на лижах рекомендується користуватися прокладеною лижнею, а за її відсутності - ділянкою, вкритою сухим снігом. Перш ніж рухатися, потрібно відстебнути кріплення лиж і зняти петлі лижних палиць з рук. Якщо є рюкзак або ранець, необхідно його узяти на одне плече. Відстань між лижниками має бути не менше 5 - 6 м. Під час руху лижник, який іде першим, ударами палиць перевіряє міцність льоду та контролює його стан.
 4. Під час підлідного лову риби не рекомендується на невеликому майданчику пробивати багато ополонок, стрибати і бігати по льоду, скупчуватися у великі групи. Пробивати ополонки для риболовлі або з іншою метою дозволяється на відстані не менше 5 - 6 м одна від одної.
 5. Кожний рибалка повинен мати із собою рятувальний жилет та лінь завдовжки 15 - 20 м з петлею на одному кінці і важком вагою 400 - 500 г на іншому кінці.
 6. Керівники рибних господарств та суб'єктів господарської діяльності, які використовують водні об'єкти, відповідають за:
 • забезпечення заходів безпеки під час розміщення розважальних атракціонів та організації рибальства на водних об'єктах;
 • організацію надійного зорового, мобільного і радіозв'язку з риболовецькими бригадами, які перебувають на льоду;
 • готовність рятувальних засобів та іншого спеціального обладнання і спорядження;
 • установлення безперервного спостереження за напрямом і силою вітру, рівнем води, зміною течії і станом льоду.
 1. Організації, що проводять роботи з вирубки льоду, зобов'язані огороджувати небезпечні ділянки. З метою привернення уваги до небезпеки за огорожею та перешкоджання вільному підходу до вирубаної ділянки не ближче ніж за 1,5 м до неї виставляють таблички з написом великими літерами "ОБЕРЕЖНО, ОПОЛОНКА!", який можна прочитати з берега або за 50 м від таблички.
 1. Під час роботи з вирубки льоду необхідно обов'язково організувати тимчасові рятувальні пости з рятувальниками, які мають підготовку з надання допомоги людям під час небезпеки на льоду.
 2. У місцях масового відпочинку людей на кризі має бути розгорнутий рятувальний пост.

І на остання хочу Вам побажати корисного, приємного, а головне безпечного зимового відпочинку.

 

Дякую за увагу.

 

Голова ГО УКРРЯТВОД,

член Громадської ради О.Середа